Baharı yaz gibi yaşamak isteyenler Kerpe’ye

Baharı yaz gibi yaşamak isteyenler Kerpe’ye mutlaka uğrasın.!Mavinin birçok rengi denizde yeşilin birçok tonunu ormanlarda bulacağınız 2018 baharı geldi çattı. Kerpe binbir renk ve heryer kuş ve böcek. Güneye bakan kumsal adete bir Bodrum kumsalı. Yamaçlarındaki ormanları bir Ayder yaylası. Kerpe’de her iklimden birşeyler var. Anlatmakla bitmez yaşandıkça vazgeçilmez!

Yaz gibi Bahar

2029 baharı adeta yaz gibi. Yağmurlar bu yıl Kerpe’den oldukça uzak. Sisli bahar sabahları neredeyse bir elin parmakları kadar. Güneş hemen her gün enerjisini yükseltiyor. Nisan boyu iyi giden havalarla birlikte Mayıs’ta deniz sezonu remen açılacağa benziyor. Deniz hala Ege kadar sıcak olmasa da güneşli günlerde denize girenler var. Hafta sonları ziyaretçi sayısında her yıl olduğu gibi artan bir grafik mevcut. Kerpe otel ve pansiyonları yaz için son tadilatları artık bitiriyor. Kafeterya ve restoranlar menülerini yenilediler. Müşteriler bu yıl daha erken gelecek gibi. Kerpe yaz havasında bir baharı geride bırakıyor.

Kerpe Sakinleri Yürüyüşte

Kerpe için baharda en güzel aktivite sakin doğada yürüyüş yapmak. Kış yaz burada kalanlar bu keyfi doyasıya yaşıyor. Merkezden Kadınlar Plajına, Sarısu yolundan Omarağzı kamp alanına doğru birçok parkur var. Güneşin kendini gösterdiği her an yürüyen çiftleri görmeniz mümkün. Huzur veren iklimi ile Kerpe yaşanası zamnların doğru adresi.

Yemyeşil Doğa Kucaklıyor İnsanı

Karadeniz ikliminin daha çok hissedildiği bahar aylarında sıcaklık oldukça makul seviyede. Mart ayında yağan yağmurlar dahi yemyeşil bir doğanın oluşması için yeterli oluyor. Ormanlarında Doğu Karadenizde var olan birkaç ağaç türü hariç hepsini görebiliyorsunuz. Şimdi doğa yeşilin her tonu ile Kerpe’de. Şehirden uzak yaşamak isteyen her insanın hayali Kerpe gibidir. Yaza göre çok sakin. Anayoldan 5 dakika orman içlerine yürüdüğünüzde kuş seslerinden başka ancak kaplumbağa ayak seslerini duyabilirsiniz.

Yöresel Lezzetlerde Bahar arıcalığı

Yaz aylarının kalabalık koşturması Kerpe lokantalarını oldukça yoğunlaştırır. Herkes hızlıca yemek ve denize kaçak ister. Bahar öyle değildir. Sayıca az müşteri daha çok ilgi görür. Mekan ve zaman kısıtlamsı yoktur. Ticari yoğunluğun az oluşu misafire fazla ilgi anlamına geliyor. Güzel bir yaz öncesi Kerpe’ye bekliyoruz.

 

 

Ekim Kerpe’si

Kerpe’de otların sararıp, dökülen yapraklara eşlik ettiği mevsim Ekimdir. Ekim ayında Kerpe kah kalabalık ah sakin. Havaların güneşli olduğu günlerde Ege’den farksız. Yağmurlu günerde ise Doğu Karadeniz kadar nemli. Ekim Kerpe’si elinde kahvesiyle sahilde yürüyenlerin adresi.

Ekim Ayında Kerpe Oldukça Sesiz

ekim kerpesi
ekim

Yaz yoğunluğu bitip, insanlar şehre çekildiğinde güz tüm içtenliği ile hissedilir. Sesizlik bazen bir horoz sesi bazende bir martı sesi ile delinir. Yaşını almış tecrübeli ademoğlu hırkaları ile sahilde kahve yudumlar, gençler sıvanmış paçalarla sahilde yürür. Sakinlik iliklerinize işler insanların. Deniz sakin olduğunda bir göl, fırtınalı günlerde ise rüzgar saçlarınıza dalgaları savurur. Buraların yazını bilen güzüne aşık olur.

Hafta sonu Kerpe ziyaretçilerine rast gelirsiniz. Mutlulukları gözlerinden okunur. Temiz havayı içinize çektiğinizde yaşadığınızı hissedersiniz. Ufukta güneş var ise günbatımı harika olacak demektir. Kayalıklar bölümünde akşam muhteşem bir günbatımı sizler içindir. Romantizm yapmak için en iyi yer şüphesiz Kartal Kayalarda günbatımıdır. Balık avı yapmak isteyenlerde bu bölgede eğlencenin tadını çıkarabilir.

Lezzetli Ekim Balıklarını Tadın

Güz denizde lezzeti balıklar demektir. Lüfer ve palamutlar her sabah ve akşam tezgahlarda ve Kerpe restoranlarında yerini alır. Güzel bir yemek için sahil kordonunda açık birkaç mekan mutlaka bulursunuz. Sonbahar son sıcaklarına devam ederken Kasım ayı Kerpe’si daha serin olacağa benziyor. İyisi vakit kaybetmeden Kerpe’ye uğrayın!

İsmail Atalar

Fotoğrafçı ve İçerik Yazarı

Kerpe’yi Eylülde daha çok sevenlere…

Kerpe’yi Eylülde daha çok sevenlere…

Kavurucu güneş etkisini kaybetti. Kumlar daha serin ama deniz daha sıcak. Kuzey rüzgarları biraz daha serin esmeye başladı. Palamut balıkları açıklarda kuyruk atıyor. Artık sabahları daha serin… İşte Eylülde Kerpe’nin kısa özeti.

Eylülde Kerpe’de Kahvaltı Keyfi

Uzun yaz günleri ve bayram izinleri derken her güzel şey gibi yaz da bitti. Tekrar döndük şehir yaşamına. Hafta içi yorucu ve hafta sonu çok kısa geliyor.  Kısacık hafta sonu uzaklara gitmek hem yorucu hem de oldukça pahalı. Yanıbaşında Kerpe gibi güzellikleri olanlar için bunlar dert değil. Eylülde Kerpe’de yaz boyu yapılan herşey fazlası ile yapılır. Hatta daha fazlası. Mesela yazın sabah biraz tembellik yapıp geç kalktığınızda sahilde sıcaktan kahvaltı yapamazsınız. Serinleyen sabahlar ile eylül denize karşı kahvaltı keyfi için harikadır.

Eylülde Deniz, Kum, Güneş harika

Deniz suyu sıcaklığı 20-24 derece rüzgara göre değişkenlik göstermekte. Gün ortası güneşlenmek için çok ideal. Akdeniz ve Ege gibi güneş sizi asla kavurmuyor. Kalabalık çekildiğinden sahiller artık daha az ayak izine sahip. Deniz suyu oldukça temiz. Güneşin ve denizin tadını çıkarın.

Lezzetli Balıklar Kerpe Resturantlarında

eylülde palamutlar

Eylülle birlikte karadeniz lezzetli palamut ve lüfer balıkları ile bereketlenir. Özellikle Kerpe’ye 4 km mesafede bulunan Kefken Limanı balıkçıları çokça balık avlarlar. Günlük olarak avlanan balıklar ilk olarak civar yeme-içme mekanlarına gider. En taze balıklar avlandıktan en geç 5-6 saat sonra Kerpe ziyaretçilerine sunulur. Kerpe restaurantlarındaki lezzetleri mutlaka deneyin!

Kerpe Konaklama seçeneklerinde Eylül Fırsatlarına Göz Atın 

Yüksek sezonun sona ermesi ile Kerpe Eylülde daha ekonomik konaklama seçenekleri sunar. Otel yada pansiyon seçimlerinde pazarlık yapabileceğinizi unutmayın. Gerçekçi olmak gerekirse tüm odaların dolu olma ihtimali bu sezonda mümkün değildir. Ekonomik bir tatil planlayabilirsiniz.

Kerpe’ye Yakın Yerlere Mutlaka Uğrayın

Kadınlar plajı, Kumcağız sahili, Kefken Limanı, Pembe Kayalar, Cebeci Sahili, Sarısu Plajı ve imkan varsa Kefken Adası. Görebileceğiniz yerlerden bazıları. Tatil dönüşünde yol üstü köy pazarlarının lezzetlerini keşfederken sevdiklerinize doğal hediyeler alabilirisiniz. Son yılalrın meşhur Kandıra Karpuzu, Kandıra yoğurdu, bal ve bahçe sebzeleri.

Eylülde Kerpe, her zaman Kerpe…

İsmail Atalar

Fotoğrafçı & içerik yazarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kerpe Kurban Bayramı tatilinde çok güzel!

Kerpe Kurban Bayramı tatilinde çok güzel!

kurban bayramı

Kurban bayramı tatili Kerpe’de denizin suyunun en yüksek olduğu zamandır. Sonbaharın ilk günlerine denk gelen tatilde Karadeniz sahilleri ilgi çekmeye devam ediyor. Kerpe 10 günlük Kurban Bayramı tatilinde vazgeçilmez mekanlardan biri olmaya devam edecek.

 

Deniz suyu Kerpede 25 derece iken Bodrum ise 26 derece 🙂

Karadenizde deniz suyu ısı birikimi ile Eylülde en üst noktalara çıkar. Hava sıcaklığı 5-6 derece azalmış olsa da deniz suyu sıcaklığı 23-25 derece civarlarında seyreder. Rüzgar poyraz yönlüdür. Kerpe bu rüzgarlardan hiç etkilenmez. Geceler daha serindir. Büyük şehirlerde sıcaktan bunalanlar için mevsim oldukça güzeldir. Sahiller yaza nazaran daha sakin olmaktadır. Günübirlik ziyaretlerin yoğunluğu sonbaharla birlikte daha da artmaktadır.

 

Kurbanınızı Kerpede Kesin!

 Büyükşehirlerde kurban kesmek oldukça zordur. Bayramın iki veya üçüncü günü kurban ibadetini rahatça Kerpe’de yapabilirisiniz. Kerpe civarındaki köylerde canlı hayvan bulabilir yerel kasaplara kurbanınızı kestirebilirsiniz. Kurbanlık hayvan fiyatları şehre göre çok daha uygundur. Üstelik civar köylerde şehre göre daha fazla ihtiyaç sahibi bulunmaktadır. Etlerinizi rahatça dağıtmanız mümkündür.

 

Bayramda balıkçılar Vira Bismillah diyecek !

 Balıkçılar 1 Eylül ile balık sezonu için denize açılacak. Kurban bayramı arefesi gece yarısı başlayacak balık sezonu. Kırmızı et sevmeyenler için çok güzel palamutlar çıkacak. Kerpe limanını sabah saatlerinde ziyaret etmeyi unutmayın. En taze balık her zaman Kerpe ve civarından çıkar!

 

Kurban Bayramı Fırsatları Kerpe Otel ve Kerpe Pansiyonlarında

 Kurban Bayramı için birçok kişi kalacak yer rezervasyonunu tamamladı. Kalacak yer rezarvasyonu yapmayanlar Kerpe Konaklama seçeneklerinden kendilerine uygun yerleri rezerve edebilir.

 

Kerpe plajı oldukça temiz!

Kerpe plajı mavi bayrak su kalitesinde olduğu bilinen bir gerçek. Su kalitesi oldukça güzel. Sahilde kültürsüz beşer kaynaklı çöpler dışında doğa oldukça temiz. Günlük kirlilik ise tamamen insan kaynaklı. Hiçbir şehir yönetimi her metreye bir çöp kovası koyamadığından etrafta çöp görürseniz bunda Kerpe doğasının bir suçu yok.

 

Kerpee gelenler İzmit –Kandıra yoluna dikkat !

 Her hafta birkaç kazanın yaşandığı İzmit-Kandıra arasındaki yol çok güzel seyre sahip olmasına rağmen beşer kaynaklı kazalarla gündemde. Ayrıca Kerpe sapağına girişte çok dikkat edilecek yerlerden. Takip mesafesine mutlaka uyun. Nefis doğa sizi selamlarken lütfen dikkatli olunuz!

Kurban Bayramı tatili için Kerpe harika bir seçim. İyi bayramlar…

 

İsmail Atalar

Fotoğrafçı ve İçerik yazarı

 

 

Kerpe ziyaretçileri için Denizcilik Haftası ve Kabotoj Bayramı

Haydi Kerpeliler Denizcilik Haftası ve Kabotoj Bayramı için Kefken’e

 

Kerpe’nin komuşusu olan Kefken’de bu yıl Denizcilik Haftası ve Kabotoj bayramı etkinlikler ile kutlacak. Denizcilik kültürüne dem vuran bu etkinlik Kerpe turizm aktiviteleri için de ayrı bir heyecan olacak. Yarışmalar 1 Temmuz saat 11:00 de Kefken Limanında yapılacak!

Kefken limanı 2017 yazına eski bir geleneği geri çağırarak başladı. Kefken’e komşu olan Kerpe için Denizcilik Haftası ve Kabotoj Bayramı artık daha güzel günlerin habercisi. Karadeniz’in Bodrum’u Kerpe halkı ve ziyaretçileri için yapılacak programda oldukça çok şey var. Protokolün katılımı ile 09:30 da başlayacak programda yarışmalar 11:00’da başlayacak. Yarışma kayıtları Kefken Su Ürünleri Kooperatifi Başkanlığına yapılacak.

kefken limanı

Yarışma ve Etkinlikler ( 01/07/2017 saat:11 :00 )

*Tahlisiye botunun su gösterisi

*Özel teknelerin göstesisi

*200 metre büyükler yüzme yarışması

*Denizden tabak bulma yarışması

*Denizden portakal toplama yarışması

*Teknelerde halat çekme yarışması

*Yağlı direkten bayrak alma yarışması

*Ördek kapma yarışı

Kerpe halkı ve ziyaretçilerinin katılımı ile eski günlerine dönecek Denizcilik Haftası ve Kabotoj Bayramı yöre için oldukça önemli. Deniz turizmi geleceğimizin ekonomisi olduğu düşünüldüğünde bu bayram kutlamaları her geçen yıl daha güzel hazırlanacaktır. Yarıca teknelerimiz Kerpe açıklarında avlanmaya devam ettiği ve ondan çıkardığımız balığı ziyaretçilerimize sunduğumuz sürece denize olan saygımızı bu bayramla mutlaka göstermeliyiz. Gelecek kuşaklara bu kültürü aşılamalı ve Kerpe denizcilikle daima anılmalıdır.

 

İsmail Atalar

Fotoğrafçı ve İçerik Yazarı

Kerpe’de Balık Avı Turu Yapmak İster Misiniz?

Kerpe kıyıları Karadeniz’de yaşayan balık türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Öncelikle balık türlerini sayalım. Palamut, lüfer, kalkan, torik, tekir, barbun, istavrit, levrek, minekop, karagöz, kırlangıç, eşkina, mezgit, hamsi, sardalya, izmarit, dil, pisi, gelincik, kaya, iskorpit, trakonya türleridir. Ayrıca son yıllarda iklim değişimi ile çupra, hanos (hani) sargos balığı gibi ege denizi türleride av vermektedir.

Daha çok klasik ağ balıkçılığın yapıldığı bu turizm beldesinde olta balıkçılığı da yapılmaktadır. Tatil için alternatif bir etkinlik yapmak isteyenler civar sahillerde balık avı turu yapabilecekleri amatör kaptanlar bulabilirler. (kerpe.com admini gibi ) Kerpe turizmi için balık avı etkinliği profesyonel anlamda henüz yapılmamaktadır. (yapılmasını en çok isteyenlerdeniz) Sezonun aktif olduğu Haziran ve Eylül arasında olta balıkçılığı birkaç türle sınırlıdır. Fakat Nisan ve Aralık ayları arasında Kerpe’de olta ile balık avlamak mümkündür.

Kerpe’de olta balıkçılığı hangi aylarda aktiftir?

Kerpe.com admin yorumu:

Kerpe’de Balık Avı Turu Harikadır!

Nisan-Mayıs:
Özellikle istavrit çaparisi en popülerdir. 0-25 metre derinliklerde yapılır. Daha çok çapari kullanılırken ben son 2-3 yıldır silikon yemler ve baby jigler ile iri boyları hedefliyorum. 40 ve 80 metre derinliklerde yemli mezgit avı yapmakta mümkündür. Ayrıca kıyılarada 0-15 metre kalkan, tekir, levrek gibi balıklarıda kandırmak mümkündür. ( avcılığı zor ve nadir avlanan balıklardan olduğu için tekne avcılığı epey meşakkatlidir)

Haziran-Temmuz: Haziranda istavrit kıyılarda av vermeye devam eder. Temmuz’da istavrit kıyılarda azalda da Kefken Adası açıklarında sonarla ufak sürüler bulunup av yapılabiliyor. Yıla göre değişiklikler olmaktadır. Mezgit oldukça derinlerde en popüler avdır. Yine kıyılarda 5-15 metre derinliklerde eşkina avı yapmak mümkün. Bu balığın 1,5 kg altını ben teknemde çıkarsa geri bıraktırıyorum. Ava çıkacak arkadaşlar bunu kabul ederlerse balığa çıkıyoruz. Eşkina için teke kullanıyorum. Takım ise düşünüldüğünden farklı yapıyorum. Hedef iri boy balıklar. Son yıllarda ise ara ara kokulu silikon kurtlar ile eşkina avlamaktayım. Eşkina avında iskorpit ve kayabalığı da oltamıza takılmakta. Ayrıca hava sıcaklığının en iyi olduğu Temmuz ayında izmarit avcılığıda yapmaktayız. Yem olarak midye ve bal rengi teke tercih ediyoruz.

Ağustos-Eylül-Ekim: Ağustos ortası ile palamut vanozları Kerpe açıklarında görülmeye başlar. Palamut çaparisi kesinlikle kullanmıyoruz. Troling mantığı ile yapay yemlerle avlanıyoruz. Yada palamut oynaklarını takip edip spinning yapıyoruz. Özellikle geçen yıl sürü içlerinde 10-12 gr jigler ile güzel palamutlar yakaladık. Lüfer tekne avcılığı oldukça zahmetli. Uzun olta ( yem zargana) ve kaşık ile av yapmaktayız. Zoka ile gece yemlisine bu yıl başlamayı düşünüyoruz. En verimli av mevsimi Eylül ve Ekim’dir. Bu mevsimde Karadeniz’de olan tüm balıklar av verebilir. Kasım ayı ile yemli kalkan ve kırlangıç tutmak mümkündür. Rasgele…

Lütfen balık avı etkinliği için @ismailatalar ile iletişim kurunuz. Mail: ismail@ismailatalar.com

Kerpe Doğalgaz ile Turizmde Farklı Olacak!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Nisan ayında yaptığı yerel toplantılar ile doğalgaz sözünü verdi. 2018 yılında Kerpe için doğalgaz müjdesi gerçek olacak. Doğalgaz ile her Ekim sonu Kerpe’yi terk edenler artık kalıcı olacak. Yeme içme mekanları artık yıl boyu açık kalacak. Turizm rahat bir nefes alacak.

Doğalgaz ile Kerpe’de emlak fiyatları tavan yapacak. Tüm alt yapısı biten ve tek eksik noktası doğalgaz olan emlak senatöründe değişim kaçınılmaz olacak! Emlak fiyatları ciddi anlamda doğalgaz geldiğinde artacak!

Doğalgazın Kerpe ile buluşması halinde Kerpe turizmde 365 gün boy gösterecek. Doğal güzellikleri doğal gaz ile koruma altına alınacak Kerpe’de hayat daha güzel olacak.

Bir hayal gerçek oluyor!

Kerpe turizmi yıllardır deniz sezonuna bağlı ilerliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi doğalgaz Kerpe’ye gelecek toplantısı ile artık turizm başka bir boyut kazanacak! Ekim ayı ile sıcaklıkların düşmesi turizmi yıllarca baltaladı. Özelikle Kerpe konaklama konusunda ciddi sorunlar yaşadı. Doğalgaz işe artık herşey muhteşem olacak!

3 aylık yaz sezonu ile 9 ay oldukça sakin geçen Kerpe doğalgaz erişimi ile nefes alacak. Daha çok işletme açık kalcak, mekanlar ısınacak, şehre dönen emekliler artık Kerpeli olacak. Kerpe otelleri dolacak! Kerpe restoranları daha bir sıcak olacak! Tüp derdi tarih olunca evlerde hanımlar yazın tadını çıkaracak!

Editörden 2017 Yılına İlk Bakışlar

2017 yılına Kerpe kar ile başladı. Beyaz örtü doğa ile buluşunca çok güzel manzaralar ortaya çıktı. Kar kış demeden bu manzaraya koşup gelenler hiç de az değildi. Kar sonrası güneş haftada birkaç gün yüzünü gösterse de Kerpe tüm ülke gibi tarihi bir soğuğu Ocak ve Şubat aylarında yaşadı. Turizmin dip yaptığı bu aylarda istikrarını koruyan Kerpe restoranları en güzel balıkları sevdikleri ile buluşturmaya devam etti. Hafta sonları dolu görünen mekanlar kış olsa da Kerpe’nin bölgedeki farkını ortaya çıkardı. Bu kış Kerpe Kayalıkları’nda karabatak ve martıları soğuktan görmek pek mümkün olmadı.

Şubat ayının sonlarıyla cemrelerin sırayla havaya, suya ve toprağa düşmesiyle bahar yüzünü göstermeye başladı. Yazlık evlerine gelenler bahçe düzenlemelerine başlarken, ustalar iskelelerde boya badana yapmaya, kuşlar çatı aralarından çıkıp uçmaya başladılar.

Bahar beraberinde sis ve yağmurları da getirdi. Haftada 3 gün sis 2 gün yağmur ve kalan günlerde de güneş sahne aldı Kerpe’de. Güzel havaları fırsat görenler sahilde yürüş yaptı. Kerpe Kafeleri ise gelen müşterilere nefis kahveler sundular. Nisan ayının şu günlerinde ise kah yağmur kah güneş yüzünü gösterdiğini biliyorum. Her Nisan benzer geçer buralarda.

Nisan gelince yaza pek bir zaman kalmamıştır artık. Havalar ay sonu daha yaşanır hale gelecektir. Mayıs ortası ile deniz sezonunu gençler açacak cesaret bulamayıp denize giremeyenler paçalarını kıvırıp ayaklarını sokacaklar denize. “Aterina balıkları ( gümüş balığı ) kıyılarda sürüler halinde göründüğünde deniz adamı hasta etmez.” derdi dedem. Yine balıklar göreceksiniz yakında, çekinmeyin deniz harika…

2016 yazı Kerpe turizmi için iyi olmamıştı. Sezonun en iyi zamanında hain darbe girişimi sezonu bitirmişti adeta. Bu yıl daha iyi olacağını düşünüyorum. Neden mi?

Kadınlar plajı daha fazla misafir ağırlayacak. Çevre düzenlemesinde ciddi mesafe kaydedildi. Dar olan turizm alanı genişlemiş oluyor. Kerpe-Seyrek arasında beton bir yol inşaa edildi. Artık Kerpe alternatif bir yola da sahip. Kerpe otelleri ve Kerpe Pansiyonları her yıl daha iyi müşteri hizmetleri sunmaya başladılar. Alternatiflerde artmaya devam ediyor.

Son günlerde Kerpe için doğalgaz hattı çalışmaları için talep toplama çalışmaları yapılacağı söyleniyor. Doğalgaz Kerpe’ye çok ciddi değer katar. Kış turizmi bu yatırım ile daha üst seviyelere gelecektir.

Soğuk bir kıştan sonra bahar içimizi ısıtırken 2017 yazında Kerpe daha güzel bir tatil merkezi olacaktır. Mutlu baharlar…

İsmail Atalar
Nisan 2017 Kamboçya’dan bir Kerpe değerlendirmesi…

Kerpe’de Trekking Zamanı !

Kerpe’de Trekking Zamanı!

kerpe yürüyüş

Kerpe trekking yapmak için oldukça iyi parkurlara sahiptir. Daha çok ilkbahar ve sonbahar ayları trekking için Kerpe tercih edilir.Kerpe’de bir büyük ve iki küçük parkur bulunmaktadır. Zorluk derecesine göre farklılıklar sunan bu parkurlar şunlardır.

kerpeyürüyüşbabadağı parkuruböğürtlen

çeşme kerpe dere kerpe kerpe kestane babadağı tabelası

Babadağ-Sarısu Yolu-Kerpe Parkuru

En uzun ve zorlu parkurdur. Akçakoca Bey anıtının da yer aldığı Babadağ Kandıra-Kerpe yolunda yer alan en yüksek tepedir. Anayoldan 1 kilometre asvalt yolla çıkılan bu tepeden Babadağ-Kerpe parkuru başlamaktadır. Babadağ-Sarısu parkuru Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yürüyüş haritasında yer alır. Babadağdan yokuş aşağı Sarısu yoluna inen parkur oldukça rahattır. Babadağ’dan trekking başlamak güçten çok konsantrasyon isteyen bir aktivitedir. Yürüyüş yolunu Sarusu yolundan başlatıp Babadağ sonlandırmak ise oldukça zordur. Tercih daha çok dağdan denize doğru ilerleme şeklindedir.

Zorlu Parkur Babadağ;

Parkur yangın yolları, tarım arazileri kenarı ve sık çam ormanları arasından geçerek Sarısu asvalt yoluna çıkmaktadır. Karışık ormanlar içinden geçen bu etapta mini dereler mevcuttur. Yol boyu birkaç içme suyu çeşmesinden su içebilirsiniz. Sonbaharda kestane ve mantar toplamakta mümkündür. Bu parkur yukardan aşağıya normal tempoda 3 saat süren 9-10 kilometrelik bir etaptır. Yeterli su, yemek almayı unutmayın. Mümkünse kalabalık bir ekiple parkuru yürüyün. Rehber olursa daha rahat bir tempo yapabilirsiniz. Yaz aylarında gün doğumu ile başlayıp bitimde denize girmeniz çok güzel olacaktır. Babadağ-Kerpe etabı için İstanbul’dan hareket eden günlük turlar mevcuttur.

Kerpe trekking parkur haritası
Kerpe trekking parkur haritası

Kerpe Kayalıkları-Kadınlar Koyu-Kumcağız Parkuru:

Orta zorlukta geçen bir trekking yoludur. Kerpe Kayalıklarından başlayıp denize paralel ilerleyen bir etaptır. Kerpe kuzey yerleşim yeri bitiminden orman yolu ile Kadınlar Koyuna ulaşılır. Kadınlar koyu sonrası denize parelel ilerleyen yollar ile Kumcağız-Kerpe asvalt yoluna dek yol devam eder. Deniz sezonunda erkeklerin bu etabı yürümesi artık mümkün değildir. İlkbahar ve sonbaharda mümkün olabilmektedir.

kadınlarplaji

Kerpe-Eski Kerpe Burnu Parkuru:

Kerpe Sarısu yolunu takip edip Omarağzı çadır kamp alanını geçtikten sonra gerçek parkur ortaya çıkar. Asvalt yolun sağından içeri giren orman yolu ile burnun ucuna kadar ilerleyen oldukça konforlu bir yürüyüş alanıdır. Kerpe’yi tüm güzelliği ile karşıdan görüp hem orman hem deniz havası alabileceğiniz bir etaptır. Ufkun açık olduğu rüzgarın dalgalar ile şekillendirdiği bir yerde olmak size rahatlatacaktır. Yoga ve meditasyon severler için oldukça güzel bir nokta Eski Kerpe burnu.

Kerpe’de trekking yapmak için bu etaplar dışında trafiğin az olduğu Kerpe-Sarısu beton yolunu rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Yine erken Kerpe-Kumcağız-Kefken yolu da yürüyüş için oldukça rahat bir yoldur. Ayrıca ormanlık alanlar içinde yürüyebileceğiniz birçok rota oluşturmanız da mümkün. Fakat bu rotaları asla tek başınıza kat etmeyiniz. Ayrıca denizin sakin olduğu zamanlarda macera sevenler için kıyı şeridini hiç bırakmadan ara sıra suya girerek Kerpe-Kumcağız kayalık alanlarını da yürümek oldukça zordur.

Not: Kerpe’de yerel rehber bulmak oldukça zordur. Böyle bir trekking organizasyonu düşünüyorsanız www.kerpe.com ve www.kefken.com sitelerindeki iletişim bilgilerinden bize ulaşın!

İsmail Atalar

Fotoğrafçı ve içerik yazarı

 

 

 

 

 

 

 

Kerpe Otelleri; Kervan Butik Otel

Kerpe Otelleri; Kervan Butik Otel

Kerpe 4 mevsim tatil yapılabilecek, İstanbul’a 150 km mesafede şirin bir Karadeniz koyudur. Yazları turistik açıdan oldukça kalabalıktır. İç turizmin daha yoğun yaşandığı bu yörede Kerpe konaklama konusunda Kandıra sahillerinin başında gelir. Yörenin en hoş otellerinden biri Kervan Butik Oteldir. Sahil yürüyüş kordonunda denize sıfır konumdadır. Ayrıca işletmenin birde restoranı bulunmaktadır. Yaz kış daima hizmet veren bu şirin butik Kerpe turizminde önemli bir yere sahiptir.kerpe butik otel dışkerpe butik otel oda

Kervan Butik Otel etrafı çam ormanları ile kaplı Kerpe’de iyi bir tatil sunmak için hizmet vermektedir. Otelden çıktığınız anda kendinizi denizde bulabilirsiniz. Otel odalarından eşsiz Kerpe gün batımı keyfini yaşayabilirisiniz. Kerpe otelleri arasında sahile sıfır noktada yer alan bir kaç otelden biri olan Kervan Butik otele ulaşım çok kolaydır. Ankara yönünden gelen misafirler Sakarya sapağından Kaynarca ilçesini takip ederek Kerpe’ye ulaşabilirler. İstanbul yönünden gelecekler ise İzmit doğu çıkışından çıkıp Kandıra ve ardından Kerpe’ye ulaşabilirler. Ayrıca toplu taşıma için Harem otogarından kalkan araçlar ile Kerpe’ye ulaşmak çok kolaydır.

.kerpe butik otel oda 1

Kervan Butik Otel’de 18 oda bulunmaktadır. Odalarımız 2, 3, 4 ve 5 kişi kapasiteli olarak hizmet vermektedir. Sevdikleriniz ile iyi vakit geçirmeniz için donatılmış bu odalardan deniz manzarası harikadır.

Kervan Butik Otel Özellikleri;

*Denize Sıfır

*LCD Televizyon

*Klima

*Mini Bar

*Tuvalet Duş (24 saat sıcak su)

*Saç Kurutma Makinesi

*Havlu, Bornoz

*Wi-Fi

*Gardırop

kervan butik otel

İster yaz ister kış hangi mevsimde Kerpe’ye yolunuz düşer ise Kevan Butik Otel güler yüzlü personeli ile hizmetinizdedir. Kerpenin en iyi mutfağına sahip restoranlarından olan Kervan Restorant tatilinizde yeme içme konusunda farklı lezzetler katar. Konaklama ile birlikte yemek seçeneklerinede mutlaka göz atın.

Kervan Butik Otel’e yerleştiğinizde Kerpe’de yapabileceğiniz oldukça çok şey var. Sahil çocuklu ailler için oldukça iyi. Deniz oldukça temiz. Kerpe kayalıkları 5 dakika yürüyüş mesafesinde. Kadınlar plajı için 10 dk yürümeniz yeterli. Sörf, dalış gibi aktiviteler mevcut. Yine civar sahillerde Pembe Kayalar, Kefken Adası, Sarısu plajı ve deresi görebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir.

İyi bir tatil için Kerpe Konaklama sayfasından çeşitli alternatiflere bakmanızı öneririz.

İsmail Atalar

Fotoğrafçı & Turizm içerik yazarı