Kerpe’de Balık Avı Turu Yapmak İster Misiniz?

Kerpe kıyıları Karadeniz’de yaşayan balık türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Öncelikle balık türlerini sayalım. Palamut, lüfer, kalkan, torik, tekir, barbun, istavrit, levrek, minekop, karagöz, kırlangıç, eşkina, mezgit, hamsi, sardalya, izmarit, dil, pisi, gelincik, kaya, iskorpit, trakonya türleridir. Ayrıca son yıllarda iklim değişimi ile çupra, hanos (hani) sargos balığı gibi ege denizi türleride av vermektedir.

Daha çok klasik ağ balıkçılığın yapıldığı bu turizm beldesinde olta balıkçılığı da yapılmaktadır. Tatil için alternatif bir etkinlik yapmak isteyenler civar sahillerde balık avı turu yapabilecekleri amatör kaptanlar bulabilirler. (kerpe.com admini gibi ) Kerpe turizmi için balık avı etkinliği profesyonel anlamda henüz yapılmamaktadır. (yapılmasını en çok isteyenlerdeniz) Sezonun aktif olduğu Haziran ve Eylül arasında olta balıkçılığı birkaç türle sınırlıdır. Fakat Nisan ve Aralık ayları arasında Kerpe’de olta ile balık avlamak mümkündür.

Kerpe’de olta balıkçılığı hangi aylarda aktiftir?

Kerpe.com admin yorumu:

Kerpe’de Balık Avı Turu Harikadır!

Nisan-Mayıs:
Özellikle istavrit çaparisi en popülerdir. 0-25 metre derinliklerde yapılır. Daha çok çapari kullanılırken ben son 2-3 yıldır silikon yemler ve baby jigler ile iri boyları hedefliyorum. 40 ve 80 metre derinliklerde yemli mezgit avı yapmakta mümkündür. Ayrıca kıyılarada 0-15 metre kalkan, tekir, levrek gibi balıklarıda kandırmak mümkündür. ( avcılığı zor ve nadir avlanan balıklardan olduğu için tekne avcılığı epey meşakkatlidir)

Haziran-Temmuz: Haziranda istavrit kıyılarda av vermeye devam eder. Temmuz’da istavrit kıyılarda azalda da Kefken Adası açıklarında sonarla ufak sürüler bulunup av yapılabiliyor. Yıla göre değişiklikler olmaktadır. Mezgit oldukça derinlerde en popüler avdır. Yine kıyılarda 5-15 metre derinliklerde eşkina avı yapmak mümkün. Bu balığın 1,5 kg altını ben teknemde çıkarsa geri bıraktırıyorum. Ava çıkacak arkadaşlar bunu kabul ederlerse balığa çıkıyoruz. Eşkina için teke kullanıyorum. Takım ise düşünüldüğünden farklı yapıyorum. Hedef iri boy balıklar. Son yıllarda ise ara ara kokulu silikon kurtlar ile eşkina avlamaktayım. Eşkina avında iskorpit ve kayabalığı da oltamıza takılmakta. Ayrıca hava sıcaklığının en iyi olduğu Temmuz ayında izmarit avcılığıda yapmaktayız. Yem olarak midye ve bal rengi teke tercih ediyoruz.

Ağustos-Eylül-Ekim: Ağustos ortası ile palamut vanozları Kerpe açıklarında görülmeye başlar. Palamut çaparisi kesinlikle kullanmıyoruz. Troling mantığı ile yapay yemlerle avlanıyoruz. Yada palamut oynaklarını takip edip spinning yapıyoruz. Özellikle geçen yıl sürü içlerinde 10-12 gr jigler ile güzel palamutlar yakaladık. Lüfer tekne avcılığı oldukça zahmetli. Uzun olta ( yem zargana) ve kaşık ile av yapmaktayız. Zoka ile gece yemlisine bu yıl başlamayı düşünüyoruz. En verimli av mevsimi Eylül ve Ekim’dir. Bu mevsimde Karadeniz’de olan tüm balıklar av verebilir. Kasım ayı ile yemli kalkan ve kırlangıç tutmak mümkündür. Rasgele…

Lütfen balık avı etkinliği için @ismailatalar ile iletişim kurunuz. Mail: ismail@ismailatalar.com

Kerpe’de Balık Avı Turu Yapmak İster Misiniz?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir