Editörden 2017 Yılına İlk Bakışlar

2017 yılına Kerpe kar ile başladı. Beyaz örtü doğa ile buluşunca çok güzel manzaralar ortaya çıktı. Kar kış demeden bu manzaraya koşup gelenler hiç de az değildi. Kar sonrası güneş haftada birkaç gün yüzünü gösterse de Kerpe tüm ülke gibi tarihi bir soğuğu Ocak ve Şubat aylarında yaşadı. Turizmin dip yaptığı bu aylarda istikrarını koruyan Kerpe restoranları en güzel balıkları sevdikleri ile buluşturmaya devam etti. Hafta sonları dolu görünen mekanlar kış olsa da Kerpe’nin bölgedeki farkını ortaya çıkardı. Bu kış Kerpe Kayalıkları’nda karabatak ve martıları soğuktan görmek pek mümkün olmadı.

Şubat ayının sonlarıyla cemrelerin sırayla havaya, suya ve toprağa düşmesiyle bahar yüzünü göstermeye başladı. Yazlık evlerine gelenler bahçe düzenlemelerine başlarken, ustalar iskelelerde boya badana yapmaya, kuşlar çatı aralarından çıkıp uçmaya başladılar.

Bahar beraberinde sis ve yağmurları da getirdi. Haftada 3 gün sis 2 gün yağmur ve kalan günlerde de güneş sahne aldı Kerpe’de. Güzel havaları fırsat görenler sahilde yürüş yaptı. Kerpe Kafeleri ise gelen müşterilere nefis kahveler sundular. Nisan ayının şu günlerinde ise kah yağmur kah güneş yüzünü gösterdiğini biliyorum. Her Nisan benzer geçer buralarda.

Nisan gelince yaza pek bir zaman kalmamıştır artık. Havalar ay sonu daha yaşanır hale gelecektir. Mayıs ortası ile deniz sezonunu gençler açacak cesaret bulamayıp denize giremeyenler paçalarını kıvırıp ayaklarını sokacaklar denize. “Aterina balıkları ( gümüş balığı ) kıyılarda sürüler halinde göründüğünde deniz adamı hasta etmez.” derdi dedem. Yine balıklar göreceksiniz yakında, çekinmeyin deniz harika…

2016 yazı Kerpe turizmi için iyi olmamıştı. Sezonun en iyi zamanında hain darbe girişimi sezonu bitirmişti adeta. Bu yıl daha iyi olacağını düşünüyorum. Neden mi?

Kadınlar plajı daha fazla misafir ağırlayacak. Çevre düzenlemesinde ciddi mesafe kaydedildi. Dar olan turizm alanı genişlemiş oluyor. Kerpe-Seyrek arasında beton bir yol inşaa edildi. Artık Kerpe alternatif bir yola da sahip. Kerpe otelleri ve Kerpe Pansiyonları her yıl daha iyi müşteri hizmetleri sunmaya başladılar. Alternatiflerde artmaya devam ediyor.

Son günlerde Kerpe için doğalgaz hattı çalışmaları için talep toplama çalışmaları yapılacağı söyleniyor. Doğalgaz Kerpe’ye çok ciddi değer katar. Kış turizmi bu yatırım ile daha üst seviyelere gelecektir.

Soğuk bir kıştan sonra bahar içimizi ısıtırken 2017 yazında Kerpe daha güzel bir tatil merkezi olacaktır. Mutlu baharlar…

İsmail Atalar
Nisan 2017 Kamboçya’dan bir Kerpe değerlendirmesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir