Kerpe’de Trekking Zamanı !

Kerpe’de Trekking Zamanı!

kerpe yürüyüş

Kerpe trekking yapmak için oldukça iyi parkurlara sahiptir. Daha çok ilkbahar ve sonbahar ayları trekking için Kerpe tercih edilir.Kerpe’de bir büyük ve iki küçük parkur bulunmaktadır. Zorluk derecesine göre farklılıklar sunan bu parkurlar şunlardır.

kerpeyürüyüşbabadağı parkuruböğürtlen

çeşme kerpe dere kerpe kerpe kestane babadağı tabelası

Babadağ-Sarısu Yolu-Kerpe Parkuru

En uzun ve zorlu parkurdur. Akçakoca Bey anıtının da yer aldığı Babadağ Kandıra-Kerpe yolunda yer alan en yüksek tepedir. Anayoldan 1 kilometre asvalt yolla çıkılan bu tepeden Babadağ-Kerpe parkuru başlamaktadır. Babadağ-Sarısu parkuru Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yürüyüş haritasında yer alır. Babadağdan yokuş aşağı Sarısu yoluna inen parkur oldukça rahattır. Babadağ’dan trekking başlamak güçten çok konsantrasyon isteyen bir aktivitedir. Yürüyüş yolunu Sarusu yolundan başlatıp Babadağ sonlandırmak ise oldukça zordur. Tercih daha çok dağdan denize doğru ilerleme şeklindedir.

Zorlu Parkur Babadağ;

Parkur yangın yolları, tarım arazileri kenarı ve sık çam ormanları arasından geçerek Sarısu asvalt yoluna çıkmaktadır. Karışık ormanlar içinden geçen bu etapta mini dereler mevcuttur. Yol boyu birkaç içme suyu çeşmesinden su içebilirsiniz. Sonbaharda kestane ve mantar toplamakta mümkündür. Bu parkur yukardan aşağıya normal tempoda 3 saat süren 9-10 kilometrelik bir etaptır. Yeterli su, yemek almayı unutmayın. Mümkünse kalabalık bir ekiple parkuru yürüyün. Rehber olursa daha rahat bir tempo yapabilirsiniz. Yaz aylarında gün doğumu ile başlayıp bitimde denize girmeniz çok güzel olacaktır. Babadağ-Kerpe etabı için İstanbul’dan hareket eden günlük turlar mevcuttur.

Kerpe trekking parkur haritası
Kerpe trekking parkur haritası

Kerpe Kayalıkları-Kadınlar Koyu-Kumcağız Parkuru:

Orta zorlukta geçen bir trekking yoludur. Kerpe Kayalıklarından başlayıp denize paralel ilerleyen bir etaptır. Kerpe kuzey yerleşim yeri bitiminden orman yolu ile Kadınlar Koyuna ulaşılır. Kadınlar koyu sonrası denize parelel ilerleyen yollar ile Kumcağız-Kerpe asvalt yoluna dek yol devam eder. Deniz sezonunda erkeklerin bu etabı yürümesi artık mümkün değildir. İlkbahar ve sonbaharda mümkün olabilmektedir.

kadınlarplaji

Kerpe-Eski Kerpe Burnu Parkuru:

Kerpe Sarısu yolunu takip edip Omarağzı çadır kamp alanını geçtikten sonra gerçek parkur ortaya çıkar. Asvalt yolun sağından içeri giren orman yolu ile burnun ucuna kadar ilerleyen oldukça konforlu bir yürüyüş alanıdır. Kerpe’yi tüm güzelliği ile karşıdan görüp hem orman hem deniz havası alabileceğiniz bir etaptır. Ufkun açık olduğu rüzgarın dalgalar ile şekillendirdiği bir yerde olmak size rahatlatacaktır. Yoga ve meditasyon severler için oldukça güzel bir nokta Eski Kerpe burnu.

Kerpe’de trekking yapmak için bu etaplar dışında trafiğin az olduğu Kerpe-Sarısu beton yolunu rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Yine erken Kerpe-Kumcağız-Kefken yolu da yürüyüş için oldukça rahat bir yoldur. Ayrıca ormanlık alanlar içinde yürüyebileceğiniz birçok rota oluşturmanız da mümkün. Fakat bu rotaları asla tek başınıza kat etmeyiniz. Ayrıca denizin sakin olduğu zamanlarda macera sevenler için kıyı şeridini hiç bırakmadan ara sıra suya girerek Kerpe-Kumcağız kayalık alanlarını da yürümek oldukça zordur.

Not: Kerpe’de yerel rehber bulmak oldukça zordur. Böyle bir trekking organizasyonu düşünüyorsanız www.kerpe.com ve www.kefken.com sitelerindeki iletişim bilgilerinden bize ulaşın!

İsmail Atalar

Fotoğrafçı ve içerik yazarı

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir